Connecting događaj
O Connecting događaju
Connecting događaj čiji organizator je bila organizacija „Poslovi za mlade“ održan je 09.12.2021. u Omladinskom centru OPENS. Podršku u realizaciji aktivnosti pružili su Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo prosvete, Grad Novi Sad, Gradska uprava za sport i omladinu, Kancelarija za mlade.
Cilj projekta bio je da okupi na jednom mestu institucije, kompanije i mlade i poveže ih. U okviru događaja organizovane su panel diskusija i mentorske sesije sa kompanijama. Mladima je pružena a mogućnost da se povežu sa kompanijama kako bi u njima odradili stručnu praksu i stekli svoje prvo radno iskustvo.
Ovaj događaj imao je četiri dela: 3 mentorske sesije sa predstavnicima kompanija i zajedničku panel diskusiju predavača. Na ovim sesijama učesnici su dobili priliku da se upoznaju sa predstavnikom IT kompanije i kompanije za digitalni marketing, kao i karijernom savetnicom. Učesnici su prvo razgovarali sa jednim od predavača na njegovoj sesiji i postavljali pitanja vezana za posao kojim se bavi. Nakon pauze, svi zajedno su prisustvovali panel diskusiji i dobijali odgovore od panelista.
Predavači na Connecting događaju bili su poslovni ljudi iz različitih oblasti rada. O digitalnom marketingu pričao je Dušan Marković, dok je o IT sektoru sa učesnicima razgovarao Nikola Obradović. Događaju je prisustvovala i karijerna savetnica Đurđina Mačak, koja je održala još jedno predavanje.
O panel diskusiji
Panel diskusija bila je drugi deo Connecting događaja. Nakon što su učesnici prisustvovali mentorskoj sesiji, koju su odabrali prilikom prijave na događaj, otišli su na kraću pauzu. Po povratku sa pauze, učesnici su dobili priliku da postave dodatna pitanja predavaču sa izabrane sesije ili ostalim predavačima.
Na panel diskusiji govorilo se o uslovima zaposlenja u njihovim agencijama/kompanijama i koje veštine i znanja zahtevaju od svojih zaposlenih. Takođe, bilo je reči i o CV-iju, da li obraćaju pažnju na njega prilikom odabira kandidata i da li je diploma presudna pri donošenju odluke o zaposlenju. Istaknuto je da se, pre svega, akcenat stavlja na samog zaposlenog i njegov karakter i da se najviše vrednuje spremnost na učenje i profesionalno usavršavanje. Diploma ne igra presudnu ulogu, već samo znanje, mada nije zanemarljiv faktor. Kada je reč o CV-ju, on predstavlja samo „ulaznicu“ za razgovor. U slučaju da kandidati ne prođu razgovor, njihove biografije ostaju kod poslodavaca i oni ih imaju u vidu prilikom idućeg proširenja tima. Panelisti su pričali i o atmosferi rada u svojim kompanijama i istakli da im je najvažnije da svaki član tima bude zadovoljan i uvažavan, kao i da u njihovim kompanijama ne postoje „poslodavci“ i „zaposleni“ već samo „saradnici“.
Jedan od saveta koji su predavači dali mladima jeste da razvijaju dodatne veštine, kao što su brzo kucanje i poznavanje stranih jezika. Ove veštine su korisne i univerzalne, potrebne su u različitim poljima poslovanja.
Na samom kraju, panelisti su poručili mladima da se ne boje neuspeha i rizika, jer je upravo to ono što će ih dovesti do uspeha i da budu spremni na konstantan rast i razvoj, kako profesionalni, tako i lični.
Autorke teksta:
Radmila Lalović i Miljana Đorđević