Da li ćeš zaboraviti da koristiš papir i olovku ako upišeš online kurs?
Naša generacija (sredina devedesetih, pa na dalje) je praktično odrasla uz internet. Dobro, neki od nas baš i ne toliko – mi kojima je zvuk dialup-a trajno urezan u sećanje, ali većina teen/milenijalaca/gen Z mladih se ne seća života pre WiFi-a. A da li je to po pravilu loše?
ZAŠTO BI BILO?
Koliko god da postoji taj generacijski jaz i ta poznata izreka „u moje vreme smo šetali (ubaciti broj kilometara ) do škole i nismo stalno visili na tim telefonima“ – istina je ipak malo komplikovanija.
Sa porastom interneta i lakim pristupom kompjuterima, pametnim telefonima, tabletima i Wi-Fi mrežama, sve više mladih i starijih generacija u potpunosti koristi mogućnosti koje pruža World Wide Web, a sam proces istraživanja nikada nije bilo lakši. Kao što se i očekivalo, ova nova tehnologija je omogućila značajne pomake u oblasti obrazovanja.
Šta internet menja tačno?
Da li će sada mlađe generacije da ceremonijalno spale svoje knjige, zaborave kako da koriste papir i olovku, ne prepoznaju šta je to zarezač i gumica za brisanje i provedu celokupno svoje školovanje „obrazujući se“ na lakši način?
NARAVNO DA NE ?
Ono što nam je konačno omogućeno, uvođenjem interneta, online kurseva, umreženih učionica, online polaganja ispita, jeste da upravo radimo pametnije, a ne teže. A taj princip, sam po sebi, podrazumeva jedan dodatan trud, uloženo vreme u istraživanje činjenica i praktičnih primera, umesto pukok bubanja gradiva, što će i rezultovati nekim konkretnim znanjem.
Ne, niko neće baciti knjige. One su tu, ne idu nigde. Internet samo daje jednu dublju dimenziju učenju. Daje nam opciju da sami produbljujemo znanje, u oblastima kojima se trenutno bavimo, ali i onima koje nas zanimaju, ali ih ne učimo formalno u okviru obrazovnih institucija (ako rasturaš engleski, zašto ne bi stekla copywriter/content writer veštine i okušala se kao freelancer?)
Šta je onda tačno to online obrazovanje? Pa, to je jedan širok, kompleksan i zbunjujuć pojam. Za mnoge ljude, izraz „online obrazovanje“ je sumnjiv, implicirajući nesiguran izbor znanja iz verovatno nepouzdanog univerziteta. Međutim, online obrazovanje je prošlo kroz značajne pomake od početka interneta.
Danas se termin „online obrazovanje“ može shvatiti kao bilo koji obrazovni poduhvat koji prvenstveno koristi internet za izvođenje nastave, ocenjivanja i zadataka od nastavnika do učenika.
Online obrazovanje se koristi uveliko na mnogim univerzitetima, u Srbiji je tek u začetku. Međutim čak i ovde, Na Fakultetu Tehničkih Nauka postoje potpuno funkcionalni online kursevi koji omogućavaju i studentima i profesorima i asistentima da uvek budu u toku sa gradivom, ocenama, prisustvom na predavanjima i vežbama i usput uspostavljaju širok i raznolik spektar prenošenja i provere znanja.
Ali šta ti, kao pojedinac, jedna samostalna, inteligentna, radoznala individua, možeš da uradiš za sebe sa svim ovim informacijama?
Pa, za početak, možeš da istražiš brojne sajtove koji nude besplatne online kurseve o…svemu? Otprilike svemu i da se prijaviš za neki. Tvoj tempo, nema odlaska na faks, nema grupnih zadataka, samo ti, tvoj laptop i znanje (ovaj pasus puca sa sentimentalnim klišeima)
I šta sad?
Da li znaš šta je Udemy? Udemy je platforma koja trenutno sadrži preko 22 hiljade online kurseva po pristupačnoj ceni, od kojih su mnogi i besplatni. Udemy nudi otprilike sve što može da ti zatreba, a i ono što ti nikad neće zatrebati, ali je super zabavno ( Kurs sagorevanja kalorija za lenje balerine – stavka u CV-u, što da ne ? ).