Kako je virus uticao na život freelancer-a?
Freelancing. Reč koju sve češće čujemo, ali nekako još uvek postoje nedoumice. Prednosti i mane u odnosu na tradicionalne poslove, kako odabrati i pronaći klijenta, odrediti cenu, organizovati se?
Danica je studentkinja softverskog i informacionog inženjerstva, ali i freelancer. Danas je pristala da odgovori na nekoliko pitanja kako bi iz svog ugla pomogla novajlijama, ali i iskusnim kolegama koji su možda zbunjeni trenutnom situacijom. Takođe, ako vas interesuje kako je pandemija korona virusa uticala freelancer-e i njihovo tržište, odgovore ćete pronaći u daljem tekstu.
– Pre svega, upoznajmo čitaoce sa tvojom freelance pričom. Kada i kako je sve to počelo?
Moja freelance priča pocela je 2016-te kada sam otkrila sajtove Upwork i Fiverr. Učila sam neki usmeni ispit koji bih svakako pala i shvatila da ne mogu više da se nerviram oko studiranja koje mi možda nikad neće doneti zaradu. Napravila sam naloge i počela sa radom kao pisac i virtuelni asistent. Nakon nekih 7 dana našla sam prvi posao. Uglavnom radim sa inostranim klijentima, ali nekad radim i sa našim.
– S obzirom na to da istovremeno studiraš i radiš, kako uspevaš da se organizuješ i da li je korona promenila nešto po tom pitanju?
Pre nisam imala neko pravilo, kada sam promenila fakultet imala sam jedan posao hitnije prirode, koji sam nekada radila tokom predavanja. Pre ispitnih rokova uglavnom sam učila vikendom i nekad uveče, a tokom rokova bih radila rano ujutru i učila tokom dana. Korona nije promenila mnogo toga po pitanju rasporeda, ali ako je neko online predavanje bilo malo dosadno, ja bih uzela da radim 😀
– Kako je pandemija generalno uticala na količinu freelance poslova; šta se to promenilo u tvom životu poslednjih meseci?
U početku je bilo više poslova za pisce ali i analitičare, što je prirodan sled događaja. Međutim, neke usko-specijalizovane discipline imaju manju potražnju. Trenutno primećujem nešto manje poslova, ali to može da ima veze i sa letnjom sezonom.
– Za koje osobine smatraš da su ti najviše pomogle u prethodnom periodu?
Za sebe smatram da sam veoma lenja osoba ali isto tako i snalažljiva. To mi je najviše pomoglo po pitanju učenja i posla. Trudim se da budem posvećena i temeljna i da uvek postignem bolje rezultate.
– Brojne su zablute o freelancer-ima i tome kako novi način života na njih nije uticao – da li je to istina i postoji li nešto što si čula o ovome, a da je potpuna zabluda?
Ne znam za druge, na mene je veoma uticao, u smislu da tokom karantina nisam mogla da radim u kafiću ili negde drugde. Svi se mi ponekad zasitimo svoje sobe i poželimo da radimo negde drugde, tokom karantina to nije bilo moguće. Takođe, bio je prisutan mali strah, u smislu gubitka stalnih klijenata.
– Da li su freelancer-i bili prinuđeni da menjaju svoje cene usled pandemije, ali i sada nakon karantina, i na koji način?
Sigurno da jesu, ali zavisi od posla do posla. Jedan moj klijent je pitao da radimo po znatno manjoj ceni i van platforme, jer mu je to jeftinije. Međutim, nije samo pandemija ta koja utiče na cene, već i kurs dolara koji je nestabilan iz nekoliko razloga.
– Kako izgleda freelance tržište trenutno, posle svega?
Hmm, izgleda vrlo haotično. Mnogo ljudi je izgubilo svoje poslove i potražilo sreću u Freelance poslovanju. Tržište se jako brzo menja, pa ćemo videti ‘’na šta će sve da izađe’’.
– Šta bi savetovala mladima koji žele da se upuste u freelance vode, ali nisu sigurni da li je ovo pravi trenutak za to?
Strpljenje i proračunatost. Sve se dosta promenilo u odnosu na to kad sam počela da radim. Ako prave nalog na nekoj velikoj platformi, neka izaberu svoju oblast koja je usko-specijalizovana i nema ogromnu konkurenciju. Dodatno savetujem kreiranje jakog portfolia.
Ova frilenserka takođe vodi i dva instagram profila: @inzenjer.pise i @codingmermaid. Tamo redovno objavljuje nove korisne informacije o pisanju, freelancing-u, inženjeringu i kodiranju generalno. Širimo znanje i iskustvo!
Želiš da budeš u toku? Prati naš blog!