Kako održati formu kod kuće?
U ovo vreme kada smo kod kuće više nego ranije, posebno je važno da vodimo računa o sebi. Kako zbog jačanja imuniteta, tako i zbog psihičkog zdravlja. Previše vremena provedeno kod kuće, pa još uz junk food i minimalnu fizičku aktivnost, može biti uzrok lošeg raspoloženja, manjka energije i koncentracije. Ova godina jeste izazovna, ali dobra je vest da se možemo boriti i iskoristiti trenutnu situaciju na najbolji način.
Ukoliko još uvek ne želite da krenete u teretanu i čekate da se primiri situacija sa korona virusom, a teško vam je da se pokrenete sami da vežbate, ovaj tekst je sigurno za vas. Pa, i ako ste počenik i niste nikada redovno trenirali, a želite – nastavite da čitate.
Da bismo dostigli neke vidljive rezultate, kad je forma u pitanju, važno je da spojimo više aspekata. Ishrana i trening jesu ključni, ali je važno i kako spavate i da li se stresirate, čak i kako doživljavate ceo taj proces mršavljenja, nabacivanje mišićne mase ili koji god cilj već želite da postignete. Nemojte doživljavati novi režim kao nešto što „morate“, neka to bude nešto što želite dugoročno da promenite. Nešto dobro za vas i vaše telo.
TRENINZI KOD KUĆE
Nemojte da vas brine to što kod kuće nemate sprave kao u teretani, trening još uvek može da se odradi! Ovo je prilika da iskoristite prednosti društvenih mreža, jer na Instagramu i YouTube-u možete naći toliko snimljenih treninga koji ne zahtevaju da imate bilo kakvu opremu i tegove kod kuće. Za svakog se može naći po nešto, to je sigurno. Ako vam ne odgovara klasičan fitness, pronaći ćete i treninge joge, pilatesa, plesa.. Eksperimentišite i pronađite ono što vam trenutno odgovara. Odredite svoj cilj. Napravite svoj nedeljni raspored treninga i trudite se da vam svaki trening bude drugačiji. I nemojte se obeshrabriti ako vam je teško na početku da trčite duže od 10 minuta ili da odradite ceo trening sa YouTube-a, važno je samo da ste počeli i da trenirate u kontinuitetu, a rezultati će uskoro biti vidljivi.
Takođe, veoma je važno da napravite balans ukoliko, na primer, radite od kuće. Tada vam sigurno neće lako pasti da pored radnog vremena provedenog u stanu ili kući, još odradite i trening u istoj prostoriji. U tom slučaju, svakako je bolje da vežbate u dvorištu, a ukoliko ga nemate, onda rešenje može biti i ujutru u parku, kada nema gužve. Ili, nakon završenog posla, izađite sa prijateljem na kafu, prošetajte, provedite neko vreme izvan kuće. Posle ćete sigurno biti spremni da se vratite u stan i trenirate. Isprobajte možda i svaki od navedenih predloga i procenite šta vama najviše prija i najbolje se uklapa u vaše dnevne obaveze.
„Poredite se sa osobom kakva ste bili juče, a ne sa osobom kakva je neko drugi danas“
Jordan Peterson
ISHRANA
Menjanje navika u ishrani je proces. Ako ste do juče jeli brzu hranu svaki dan, ne možete očekivati da će biti lako samo odjednom da je izbacite iz ishrane. Postepeno menjajte svoje navike. Cilj je da izgradite zdrav životni stil, tako da zaboravite na rigorozne dijete od 10 dana i bilo kakva instant rešenja.
Pronađite zdrave i raznovrsne recepte, zapišite u neku svesku makar 5 ideja za zdrav doručak, ručak i večeru. I trk u kupovinu! Kada u kuhinji uvek imate zdrave namirnice, lakše vam je i da se držite novog režima ishrane.
U krajnjem slučaju, ukoliko mislite da bi bilo efikasnije, uvek se možete konsultovati sa nutricionistom koji će sastaviti za vas personalni plan ishrane, u skladu sa ciljevima koje želite da postignete.
DA LI JE MOTIVACIJA KLJUČNA?
Da se razumemo, motivacija jeste važna. Zahvaljujući njoj se pokrećemo da nešto uradimo, srećni smo i uzbuđeni što započinjemo nešto novo. I to je super, dokaz da imamo emocije, da nalazimo sreću iznova u novim aktivnostima. To se ne odnosi samo na treniranje, već smo motivisani da uspemo i kada se upišemo na fakultet, nađemo novi posao, započnemo emotivnu vezu…Šta se onda dešava? Posle nekog vremena, nema više tog elana za radom svaki dan.
Kada su treninzi u pitanju, motivaciju možete da održite, recimo, tako što ćete dati sebi 3 nedelje da vidite prvi progres. Dakle, slikajte se prvi dan, a zatim tek nakon 21-og dana. To vas može pogurati da svaki dan odradite trening i jedete što zdravije kako bi videli najbolje moguće rezultate. Ali, šta da radimo onim danima kada ni to nije dovoljno? Tada na scenu nastupa disciplina i rad na svom karakteru. Da odradite taj trening, iako je kiša, iako ste pospani, previše je hladno ili toplo napolju. Izlazak iz zone komfora – to je ono što će vas ojačati kao ličnost. Kada gradite disciplinu makar na jednom polju, neka to budu, u ovom slučaju, treninzi i ishrana, ona će se lako preneti i na druge oblasti vašeg života. Manje premišljanja, a više delanja, i uverićete se da kontinuiran rad čini čuda.
“Projekat pod nazivom “Sprečavanje nasilja informisanjem omladine kroz Info4Youth platformu” finansirala je Ambasada Republike Francuske u Srbiji. Stavovi izraženi u ovom tekstu isključiva su odgovornost autora i njegovih saradnika i ne predstavljaju zvaničan stav Ambasade Republike Francuske u Srbiji”
Želiš da budeš u toku? Prati naš blog!