Kako pronaći (i završiti) dobar online kurs?
Čini se da se tradicionalna poslovanja masovno digitalizuju, samim tim, ne čudi mogućnost pohađanja najrazličitijih online kurseva, ali i zainteresovanost za iste. Pa ipak, koliko god optimistično listali različite sajtove i oduševljavali se onome što pružaju, nekako se sve svede na gomilu započetih, a kasnije zaboravljenih kurseva. U ovom postu, naći će se različiti saveti kako da gore pomenutu situaciju izbegnemo i umesto toga konačno završimo DOBAR online kurs za sebe. Ali pre nego što dođemo do toga, gde i kako uopšte tražiti ovaj vid usavršavanja?
Ova platforma nudi različite besplatne kurseve iz tri oblasti: Digitalni marketing, Razvoj karijere i Podaci i tehnologija. Neki kursevi, pored video lekcija i provere znanja nakon svake od njih, nude i besplatne sertifikate.
Veliki broj kurseva podeljenih u dosta kategorija, od programiranja, preko fotografije i muzike, do samog rada na sebi! Ukoliko se odlučite da neki kurs platite, uz njega dobijate sertifikat, kao i mogućnost da predavača pitate šta god vas interesuje.
Verovatno ste za Courseru već svi čuli, te je nije neophodno dodatno opisivati. Ono po čemu se razlikuje od većine sličnih platformi jeste činjenica da njene kurseve kreiraju isključivo profesori prestižnih Univerziteta u svetu.
Iako se Harvardovi online kursevi odvijaju na različitim platformama (uglavnom edX o kojoj će biti više reči kasnije) složićete se da zaslužuju mesto u ovom nabrajanju. Kategorije su različite, kao i cene (postoje i besplatni), uglavnom je sve po principu “Koliko para toliko muzike”, ali ako birate ono što vas zanima, itekako vrede svakog dinara…Dolara.
Kao što je pomenuto, edX obuhvata mnoge Univerzitete, kategorije i potkategorije, kao i pravila po kojima se kursevi pohađaju. Ukoliko želite sertifikat nakon završenog besplatnog kursa, možete ga doplatiti.
Sve pomenute platforme su na engleskom jeziku (ili nekom drugom stranom jeziku, zavisno od konkretnog kursa), ali treba obratiti pažnju i na domaću “proizvodnju”. Jedan od primera jeste Krojačeva škola.
Nakon što ste odslušali sve lekcije, sledi primena znanja na konkretnom praktičnom zadatku.
Materijal na srpskom jeziku takođe je dosta kvalitetan, ali svakako manje poznat. Pored kurseva o kojima smo do sada pisali, postoje i drugačiji formati, na primer: Webinarium (digitalni marketing, biznis, dizajn…), Languages (pomoć pri učenju jezika), Kampster (na kojem je trenutno (avgust 2020) rođendansko sniženje), Youtube kanal Milan Tair…
Eh sad, sve ovo zvuči super, izbora je više nego dovoljno, ali to zna da ima paradoksalan efekat. Lakše bi nam bilo da postoji jedan kurs i onda bismo znali, taj ili nijedan. Ovako smo neprestano u potrazi za nečim novim čime zaboravljamo postojeće. Da se to ne bi nastavilo, sledi nekoliko saveta za odabir pravog kursa za vas! Verovatno će zvučati kao previše filozofije oko banalne stvari, ali ako je tako, zašto se još uvek susrećemo sa teškoćom odabira?
- Dajte sebi vremena
Okej, sada razgledate mogućnosti, raspoloženi ste za učenje, ali to ne znači da morate odabrati odmah. Odlučite se za konkretnu temu, a potom samo razgledajte. Razmotrite šta vam svaki od odabranih kurseva nudi, i potom donesite odluku. Za tri sata ili tri dana, nije ni bitno, nigde ne žurite.
- Format lekcija
Bitno je razjasniti i šta konkretno tražite. Da li više volite da slušate predavača uz propratni video materijal, ili da iščitavate dokumentaciju? Šta god vam odgovara, samo ne zaboravite da obratite pažnju na ovo.
- Rok trajanja
Ponovo, šta tražite? Želite li da materijale imate dostupne u svako doba, ili vam nije problem da postoji određen rok. Takođe, obratite pažnju da li je ograničen broj pristupa lekciji. Sve vam to pomaže oko buduće organizacije; može nam se desiti da ne pogledamo i potom na pola kursa shvatimo da nam je dalji pristup onemogućen.
- Predavač
Kroz školovanje ne možemo odabrati tip predavača za određene predmete, ali online kursevi su potpuno druga stvar. Zašto ne iskoristiti priliku? Razmislite kakvi tipovi vama odgovaraju, a potom pogledajte da li se predavač odabranog kursa uklapa u tu sliku. Nekada vam nečiji pristup može pokvariti doživljaj čitave teme.
- Težina
Ono što je navedeno na početku svakog kursa jeste njegova težina, ili nivo potrebnog predznanja. Nemojte to zanemarivati pri odabiru.
- Jedan po jedan
Znam, nemoguće je odlučiti se samo za jedan online kurs. Ali ne treba se preopteretiti i slušati 10 tema istovremeno. Kada završite jedan, vratite se prvom koraku. Naravno, ovo ne važi za sve, neko možda ima više vremena i motivacije, te mu nije problem da prati i više različitih kurseva. Svaki korak prilagodite sebi! 🙂
To je to, imamo naš “savršeni” kurs, možda smo nekoliko lekcija i prešli, ali šta sad? Kako ga dovršiti i, ono još bitnije, kako poneti maksimum od njega?
- Plati
Možda zvuči čudno, ali zapravo je logično. Više cenimo ono u šta smo uložili svoje vreme, ali i svoj novac. Samim tim što u nešto ulažete, osećate potrebu da nešto i dobijete. U slučaju edukacije, čitava odgovornost je na vama samima, niko vas neće terati da učite nešto što ne želite, niti vas podsećati na nešto što vas zanima. Ako znate da ste nešto platili, veće su šanse da ćete istrajati u onome što počinjete (a imate i veći izbor samih kurseva).
- Organizacija
Najbolje bi bilo da svakom online kursu pristupite kao i predmetu na fakultetu. Dakle, blokiranje posebnog vremena posvećenog istom, istraživanje sa strane, vežba i konačna primena znanja. Više o tome kako učiti od kuće možete pročitati OVDE.
- Zašto?
Kao i za svaki drugi, manji ili veći cilj, i ovde je bitno imati svoje zašto. Da li vam je to znanje potrebno za konkretan posao, da li ste radoznali, imate viška slobodnog vremena ili želju za usavršavanjem? Koji god vaš razlog bio, bez obzira na njegovu vrednost u očima drugih, on je ono što vas gura da nastavite kada motivacija opadne, a baš to je uzrok 80% nedovršenih kurseva.
- Primena
Kada počinjete novi online kurs, razmislite kako biste to znanje mogli da primenite u praksi. Potom, zadajte sebi mali projekat koji ćete realizovati nakon usvojenog znanja. Nešto što vam je zanimljivo i korisno, nešto što će vam biti dokaz da ste uradili sve kako treba.
Tokom procesa učenja dobijaćete nove ideje kako usavršiti vaš “projekat”, a to vam može biti odlična motivacija. Ovo se može primeniti na online kurseve iz bilo koje oblasti, na primer: kurs španskog jezika – Razgovor sa izvornim govornikom na temu po njegovom izboru, kurs programiranja – Napraviti jednostavnu aplikaciju u X programskom jeziku, kurs pisanja – X dana pisati o X različitih tema primenjujući naučeno…
- Nagrada
Nadam se da poštujete nepisano pravilo koje nalaže da nagradite sebe posle svakog položenog ispita (ali i onog koji ne prođe tako dobro). Zašto to onda ne biste primenili i na položen online kurs?
Svedoci smo brojnih objava koje govore o tome da se MORATE usavršavati za vreme pandemije kada navodno imamo više vremena zbog online rada. Pomislili biste “Ako mi nije do toga, znači da sam manje vredan”. Zapravo, ovo je velika zabluda. U redu je da nešto ne želite. Broj završenih online kurseva ostaje samo broj, ono što naučimo i kasnije iskoristimo je jedino bitno.
“Projekat pod nazivom “Sprečavanje nasilja informisanjem omladine kroz Info4Youth platformu” finansirala je Ambasada Republike Francuske u Srbiji. Stavovi izraženi u ovom tekstu isključiva su odgovornost autora i njegovih saradnika i ne predstavljaju zvaničan stav Ambasade Republike Francuske u Srbiji”
Želiš da budeš u toku? Prati naš blog!