Kakve promene u svetu je donela pandemija korona virusa?
Svako od nas menja se na sebi svojstven način, iz dana u dan. Menjamo svoja uverenja, stavove i okruženje. Ipak, ne dešava se često da jedna pojava izmeni ponašanje čitave populacije. Ova, 2020. godina, ma koliko nepredvidiva bila, naterala nas je da brže prihvatimo poseban način života koji smo verovatno predviđali za neku daleku budućnost.
Ubrzana digitalizacija
Pre svega, ubrzana digitalizacija. Već izvestan period postoje ljudi i kompanije koji gotovo sve svoje aktivnosti obavljaju posredstvom mobilnog telefona. Međutim, izgleda da su se nakon karantina svi manje-više navikli na online druženja, zajedničke treninge, kupovinu, intervjue, poslovne i privatne sastanke, čak i koncerte. Sve nam je postalo normalno i teško je setiti se perioda kada smo po neki dokument morali otići do odgovarajuće ustanove – sada za sve postoji elektronsko rešenje (pa, za skoro sve). Ipak, očigledno je da ni pojedine firme nisu bile spremne na ovakav način rada. Opasnost od različitih digitalnih napada raste, pojedina poverljiva dokumenta mogu biti ugrožena, a mnoga manja preduzeća nisu sigurna na koji način se od toga sačuvati. Bilo kako bilo, u svetu tehnologije neminovne su brze i brojne promene na koje ćemo morati da se naviknemo. Za digitalizaciju, ovo je tek početak.
Posao od kuće
Odavno slušamo iskustva frilensera i čini nam se neverovatno i savršeno kako mogu da rade u pidžami na kauču dnevne sobe, ili u kupaćem kostimu na egzotičnoj plaži. Ovakav način života postao je dostupan zaposlenima različitih sektora širom sveta. Firme masovno prelaze sa tradicionalnog na elektronsko poslovanje, ali nastaju i brojni mali biznisi usmereni isključivo na online tržište. Pored različitih prednosti, kao što su, smanjeni troškovi prevoza, nepostojanje kašnjenja uzrokovanog saobraćajem ili prijatnije okruženje, jednako su brojne i mane. Ali kao što rekosmo, promene su neizbežne i već sada se čini da smo se potpuno prilagodili ovoj novini.
Virtuelno obrazovanje
Na stranu sve poteškoće koje su nas zadesile u periodu online nastave (a potencijalno im nije kraj), virtuelno obrazovanje je ogroman napredak ljudske rase. Starije generacije nisu mogle ni da zamisle da se na ovaj način školuju od kuće, a pogledajte sada, imamo čak i mogućnost izbora! Ako poželimo, možemo studirati na fakultetu udaljenom hiljadama kilometara od nas, iz dnevne sobe. U našem računaru nalazi se sve što nam ikada može pasti na pamet! Tu je i dobro nam poznati Zoom, koji je nakon gotovo 10 godina postojanja konačno dobio očekivanu slavu. Slažem se da socijalni život u tim okolnostima može stradati i da ništa ne može prevazići klupe amfiteatra i živu reč, pa ipak, ne možemo poreći činjenicu ogromnog, ali i korisnog napretka tehnologije.
Ovo o čemu smo sada govorili jesu neke opšte promene u svetu kojima se predviđa dodatni napredak. Nažalost, mnoge promene poput manje zagađenosti životne sredine i zdravijeg života uopšte bile su kratkog daha, no nadajmo se da ćemo, nekad u budućnosti, na globalnom nivou osvestiti i to, jer samo zdravi i u zdravom okruženju možemo zaista napredovati, šireći znanje.
“Projekat pod nazivom “Sprečavanje nasilja informisanjem omladine kroz Info4Youth platformu” finansirala je Ambasada Republike Francuske u Srbiji. Stavovi izraženi u ovom tekstu isključiva su odgovornost autora i njegovih saradnika i ne predstavljaju zvaničan stav Ambasade Republike Francuske u Srbiji”
Želiš da budeš u toku? Prati naš blog!