Matica srpska, žene i femininativ
Rodna ravnopravnost, sa savremenim društvom teži da bude prožeta u svim delićima i delovima života stanovnika planete Zemlje 21. veka, pa tako svakako i očekivano u srpskoj gramatici.
Femininativ, kao i feminizam predstavlja goruću temu i globalno važnu temu, koja zahteva izlazak iz patrijarhalnog diskursa. Femininativ, dakle predstavlja rodnu ravnopravnost muškog i ženskog roda u gramatici.
Vrlo nezgodna tema, koja apsolutno ima ljute zagovornike nemenjanja jezika i ne usvajanja i uvođenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti u gramatici srpskog jezika, jer bi to predstavljalo skrnavljenje jednog jezika, a svakako i očekivano ima ljute zagovornike koji daju veliko da i zeleno svetlo izjednačavanju žena i muškaraca, i u gramatici. Da li je rešenje rodno neutralni jezik ili pak rodno osetljivi jezik? Da li je to uopšte gramatički i izvodljivo?
Svakako, revolucija u srpskoj gramatici i uopšte pitanje uvođenja femininativa u jedan jezik, predstavlja jedan bum, pa samim tim otvorilo se i stvorilo plodno tlo za još mnogo pitanja, debatovanja i prostora za feminističke i antifeminističke teme u srpskoj Atini.
Autorka: Branka Radaković
Realizaciju projekta “Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth” realizuje udruženje “Poslovi za mlade” koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2021. godini.