Nasledile smo mnogo toga…
Kada otvorimo knjigu ženske istorije Novog Sada, možemo pročitati mnogo značajnih, poznatih i manje poznatih imena žena, koje su branile ono što njima pripada, ravnopravnost. Nisu tražile privilegije, pa i veća prava od muškaraca, ne, tražile su samo da budu jednake. Borile su se za sebe, želevši da obistine potajne snove u sferama koje nisu uključivale samo varjaču, krpu i domaćinstvo. Sfere interesovanja Novosađanki, bile su mnogo više i veće od patrijarhalnog načela dobre žene, a to su ekonomska nezavisnot, pravo glasa, pravo na obrazovanje i pravo na izbor. Nisu bile sebične, te mislile samo na sebe, baš naprotiv pripremale su i kreirale pravednije društvo radi ravnopravnijeg položaja žena u budućnosti u Novom Sadu.
Svojom odlučnošću, hrabrošću i požrtvovanošću dale su ogroman zadatak nama, njihovim naslednicama, da ih ne izneverimo i nastavimo istim putem koji su one započele putovanje feminizma u Novom Sadu. Zato budimo hrabre, odlučne i požrtvovane u nameri da naš Novi Sad bude grad koji pruža jednaka prava, mogućnosti i podiže samopouzdanje devojčicama, devojkama i ženama, jer su rođene kao pripadnice roze pola.
Autorka: Branka Radaković
Projekat “Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth” realizuje udruženje “Poslovi za mlade” koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2021. godini.