Novosadska feministkinja
Savka Subotić, novosadska feministkinja. Heroina 19og veka, postavila je temelje borbe žena za jednaka prava u svim segmentima života, koji je do tada bio apsolutno i naizgled nepromenjivo ukalupljen u mušku dimenziju, satkan i sašiven po merama muškaraca. Bila je žena, koja je podigla glavu, nije ćutala želevši da promeni ulogu žene i da promeni pogled na ženu kao biće. Na ovaj način novosadska heroina počinje da ispisuje stranice istorije emancipacije žena u Vojvodini. Žena neverovatno racionalnog i modernog pogleda na svet, imala je viziju da obrazovanje ženske dece podigne na mnogo viši stepen. Naime, njen cilj za koji se zalagala celim svojim bićem bio je da se započne otvaranje srpskih viših devojačkih škola, što bi značilo da je kalup tadašnjice polako počeo da se modelira u drugačijem pravcu.
Žensko dete je zaslužilo obrazovanje u istoj meri kao i muško dete. Obrazovanje nije trebalo da bude privilegija muškaraca, a isto tako to je značilo da žensko dete nije predodređeno samo za ulogu dobre žene, majke i domaćice, već naprotiv pružena je prilika ženama da budu ono za šta su zaista predodređene, uspešne i nezavisne.
Utopijska zamisao ženske nezavisnosti. Prepoznala je benefite domaće radinosti, te dolazi na ideju brendiranja srpskog blaga domaće industrije, koje je sa ponosom prikazivala na međunarodnim sajmovima. Ne nailazi na podršku i potporu naše javnosti, pa i uprkos tome novosadska heroina postaje svetska heroina, vodeća feministkinja 19og veka.
“Stav da je emancipacija žena odgovornost samih žena, ali da se na tom putu traži savezništvo onih muškaraca koji razumeju da je promena ženske situacije vezana za gubitak nekih privilegija za muškarce. Za Savku Subotić humanizam je bio identičan sa feminizmom.”
Kao vodeća feministkinja 19og veka, svoje misli, ideje i feminističke stavove pretočila je na papir, a te misli, žene koja kao da je došla iz budućnosti, neretko su čitane na predavanjima ženskih organizacija (Feminističko udruženje u Budimpešti, Bečki naučni klub i VII kongres Međunarodne alijanse za žensko pravo glasa).
O velikom uspehu ove fascinantne žene govori upravo činjenica da na dan njene smrti 25.11.1918. , delegati i DELEGATKINJE (7 žena, koje su bile izabrane pod istim uslovima i pravilima kao i delegati) Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena u Banatu, Bačkoj i Baranji odlučili da Banat, Bačka i Baranja ujedine sa Kraljevinom Srbijom.
Autorka: Branka Radaković
Realizaciju projekta “Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth” realizuje udruženje “Poslovi za mlade” koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2021. godini.