PRAKTIČNI SAVETI ZA BEZBEDNO KORIŠĆENJE INTERNETA
Naučili smo da je internet svetska komunikaciona mreža i „mreža svih mreža“, i kao takav nam predstavlja nepresušan izvor edukacije i zabave koji svakodnevno koristimo. Ipak, svi znamo da postoji i druga strana interneta. Korišćenjem interneta svakodnevno ostavljamo brojne podatke na različitim sajtovima i platformama, i to je sada već deo naše svakodnevnice.
Za vreme pandemije virusa COVID-19, korišćenje onlajn platformi za sastanke, učenje i konferencije doživelo je ekspanziju, a samim tim smo bili i svedoci hakovanja naloga na istim. Naime, Zoom platforma, kao jedna od najpopularnijih, pretrpela je hakerski napad u jeku pandemije i brojni nalozi i korisnički podaci bili su ugroženi. Krađa poverljivih podataka u današnje vreme nije tako stran pojam, pa se često priča i o preventivnim merama.
Ako pažljivo i odgovorno koristite internet ili ipak spadate u grupu „Zašto bi se to meni desilo“, u narednom delu pročitajte 5 jednostavnih saveta koje odmah možete da primenite.
1. Redovno ažurirajte operativni sistem
Nova verzija operativnog sistema se pojavljuje sve češće i neretko je naporno odvojiti vreme za update.Zadovoljni ste i postojećim opcijama i nije vam toliko hitno da se posvetite ažuriranju, dok računar ili mobilni telefon radi bez smetnji i zastoja. Svima nam se to bar jednom desilo, ali zašto je važno ažurirati sistem?
Osim uklanjanja zastarelih opcija, uvođenja novih i ispravljanja bagova, ažuriranjem se ispravljaju otkriveni bezbednosni propusti. Te propuste zovemo i softverska ranjivost, koju hakeri mogu da iskoriste. U tom slučaju, dovoljno je da odete na neki sajt ili instalirate zaraženi softver i ceo računar ili sistem će biti pogođen.
2. Instalirajte antivirus programe
Većina alata za uklanjanje virusa je besplatna, kao što su: Kaspersky Security Cloud, Sophos Home, Microsoft Windows Defender, i mnogi drugi. Antivirus programi mogu ukloniti i sprecifične vrste virusa, preporuka je da ih instalirate kako biste bez straha mogli da pretražujete, skidate različite sadržaje, a da ne nanesete štetu svom računaru. Neki od antivirus programa proglašenih za najbolje su: Norton, Bull Guard i Total AV.
3. Device manager ili menadžer uređaja
Da li ste znali da nije neophodno prekrivati kameru ili mikrofon trakom? Ni ovo više nije retkost, naprotiv, često možete videti laptop sam trakom preko kamere. Vi ste ti koji upravljate svojim uređajem i naprosto je dovoljno da u Start meniju na računaru potražite device manager-a putem kog ćete imati pregled svih hardverskih komponenti, gde bilo koju od njih možete kontrolisati, odnosno, omogućiti (enable) ili onesposobiti (disable), u zavisnosti od potrebe za istim. Ako koristite Windows, u zavisnosti od verzije koju koristite, Menadžeru uređaja možete pristupiti na različite načine.
4. Dvostruka autorizacija naloga
Sledeći put kada vidite Two-Factor Authentication na svom uređaju, nemojte kliknuti skip.
U poslednje vreme, svi programi i aplikacije vam nude dvostruku autorizaciju. Ali nije Vam najjasnije zašto Vam je potrebna?
Suština dvostruke autorizacije naloga se ogleda u tome da osim unošenja šifre za pristup programu zahteva još i dozvolu koja se dobija porukom na Vaš telefon. Na taj način, ukoliko neko ima Vašu šifru, neće moći da se prijavi na nalog bez Vaše dozvole.
Kako biste ovo obezbedili, potrebno je da ukucate myaccount.google.com, zatim odaberete Sign-in & security, nadalje odabirom opcije Step Verification ukucate broj telefona na koji želite da Vam stigne obaveštenje o tome ko pokušava da pristupi Vašim nalozima, sa koje IP adrese i sa koje lokacije. Potom sami možete birati metod verifikacije koji Vama najviše odgovara.
5. Napravite backup ili rezervne kopije za podatke
Iako mnogi zanemaruju i isključuju ovu opciju na svom uređaju, ovo je pametan i jednostavan način za zaštitu podataka u računaru. Jednostavno napravite kopije svega onoga što je Vama bitno.
Postoji više načina za to, a ukoliko Vam nisu poznati, možete pogledati video (dole): https://www.youtube.com/watch?v=MIGVnyXm1mk
Naravno da potpuna bezbednost na internetu ne postoji, ali primenom ovih i drugih saveta svakako ćete biti sigurniji i bezbrižniji, što je, s obzirom na vreme koje provodimo onlajn, veoma značajno.
Budite obazrivi sa nepoznatim kontaktima, ne otvarajte mejlove sa nepoznatim adresama ili linkove sa istih i, ono o čemu već dugo čitamo i slušamo, kreirajte kvalitetne šifre za logovanje i menjajte ih po preporuci programa ili bar jednom u 9 meseci.
Iako sve ovo možda zvuči previše zahtevno, jednom kada počnete da obraćate pažnju na to kako koristite svoj uređaj, savesno korišćenje interneta lako će Vam postati rutina.
Želiš da budeš u toku? Prati naš blog!