Univerzitet u Novom Sadu obojen roze bojom
Vrlo često i posve intrigantno pitanje.
Da li je manji broj žena u akademskoj zajednici pokazatelj rodne neravnopravnosti, te da li i dalje podležemo patrijarhalnom šablonu?
Veoma zanimljiva činjenica jeste, da zapravo ne podležemo patrijarhalnoj matrici, već matrici svetskih razmera, koja baš i ne uključuje prisustvo žena u akademskoj sferi.
Dakle, ekstremno zastupljen problem koji je uključio sve univerzitetske centre. Vrlo osetljiva tema, koja predstavlja beskrajan i začaran krug debate. Segregacija društva na osnovu polne razlike je nešto što predstavlja aktuelnu temu vekovima i ona je neminovno prožeta u svim sferama i delatnostima života, pa tako i u akademskom koordinatnom sistemu.
Međutim, žene odolevaju predrasudama, sve su brojnije učesnice akademskog života, umnožavaju svoje plodove rada, pa samim tim utiču na razvoj društva i njegov napredak. Boje Univerzitet u Novom Sadu roze bojom.
Koleginice i kolege, sadašnje i buduće, mi smo ti koji možemo, moramo i treba da menjamo naše okruženje, da bude zdravije i pravednije, da menjamo naš Univerzitet, predstavljamo ga zajedno i koleginice i kolege na najbolji mogući način, te samim tim ga činimo ponosnim i posebnim pružajući jednaku priliku svima bez obzira na pol i ne dozvoljavamo segregaciju društva na osnovu pola u našem Univerzitetu.
Posebne smo!
Autorka: Branka Radaković
Realizaciju projekta “Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth” realizuje udruženje “Poslovi za mlade” koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2021. godini.