Zdravlje
Fizička neaktivnost, nepravilna ishrana i generalna neinformisanost o reproduktivnom zdravlju su glavni faktori ugrožavanja zdravlja mlade populacije. Ovaj rizik se u značajnoj meri može umanjiti pravovremenom promenom navedenih navika, te je važno da se mladi na vreme informišu i edukuju.
U zdravom telu…
“Fit trend” ili “kult zdravlja” je poslednjih godina sve zastupljeniji u svetu i Evropi, a u Srbiju se zahvaljujući uticaju društvenih mreža polako uvlači, makar na ona virtuelna vrata.
Moderne dijete, novi workout koncepti i razne aplikacije za upravljanje stilom života na površini mogu da pokrenu promene, međutim neka verovanja su ipak suviše duboko ukorenjena i potrebno je na njima raditi na jedan suptilniji, ali na kraju efikasniji način.
Balkan je region u kome je hrana deo tradicije, jedna od glavnih odlika gostoprimstva. Većina naših praznika podrazumeva veoma specifičnu vrstu kuhinje. A mi volimo naše običaje i tradiciju. Zbog toga je i toliko teško uvesti i i edukaciju o pravilnoj ishrani u formalno obrazovanje i zbog toga je ovo aspekt “zdravog života” za koji postoji najveći otpor.
Sport, sa druge strane jeste utkan u našu podsvest, iako je procenat zastupljenosti mladih koji se rekreativno ili aktivno bave sportom manji nego prethodnih godina. Globalno umrežavanje je u ovom slučaju mač sa dve oštrice. S jedne strane internet je doprineo ubrzanom širenju ideje o zdravom životu, promeni načina ishrane i značaju fizičke aktivnosti, ali sa druge strane – upravo internet i olakšava da se sve ove stvari iskuse iz udobnosti sopstvene sobe.
...zdrav duh
Mentalno zdravlje i dalje predstavlja taboo temu u svetu, s tim da je stigma značajno izraženija u Srbiji. Negativne reakcije okoline, nerazumevanje i čest izostanak podrške porodice, ali i prijatelja, dovode do toga da većina mladih odustane od traženja pomoći od psihijatra ili psihologa. Suočeni sa vrednostima i stavovima koje im porodično vaspitanje i sredina u kojoj žive nameću, mladi i nemaju nekog izbora nego da traže pomoć anonimno, krišom, na internetu.
Iako nema ničeg pogrešnog u guglovanju simptoma anksioznosti, depresije ili uzroka napada panike, poznato je da online rezultati imaju običaj da…preteruju. Ili u najmanju ruku da ne budu pouzdani. Verifikovanih izvora informacija je malo, a proces njihovog prepoznavanja nije uvek najjednostavniji.
Skidanje stigme sa teme mentalnog zdravlja bi u svakom slučaju trebalo da bude jedna od prioritetnih aktivnosti u procesu zaštite zdravlja mladih. S obzirom da se mentalni poremećaji i bolesti ni ne prepoznaju uvek kao takvi i da su predrasude i vođenje stereotipima i dalje uveliko prisutni, pravovremeno informisanje i edukacija su najefikasniji način podizanja svesti kako među mladima, tako i među generalnom populacijom.
……
Za mlade kao za grupu koja je ocenjena kao najzdravija, ali ipak sklona rizičnom ponašanju je od ključne važnosti da na vreme i na pravi način budu informisani o sopstvenom fizičkom, mentalnom i reproduktivnom zdravlju i o pravima i mogućnostima koje se tiču istog. U ovome bi uveliko mogla da pomogne i vršnjačka edukacija, koja bi omogućila jedan neformalan pristup „taboo“ i „nezgodnim“ temama, i gde bi učesnici bili slobodniji da pričaju o svojim problemima i pitaju ono što ih zanima.
Partneri
Kontakt Tu smo za sva vaša pitanja
Radno vreme:
Ponedeljak – Petak
10 – 17h
Kontakt:
informacijezamlade@gmail.com
+381 65 596 3 596