ŽeNSki muzej u Novom Sadu
Feminizam. Termin i pokret feminizam je pod aktivnom lupom društva koja ne jenjava od 19og veka, pa do danas.
Žene su ujedinjene podigle glas i taj glas počeo je prvo da trese područje zapadnih država, čije su se vibracije polako prenosile i podrhtavale tlo ostalih država planete Zemlje. Međutim, problematika ugnjetavanja žena apsolutno traje od postanka civilizacije, no skupljanje hrabrosti i ekspanzija iste za promenom i ravnopravnošću javlja se u 19. veku.
21. vek. Živimo u savremenom dobu, međutim i dalje postoje tendencije stereotipima okovanog mišljenja i pod velom patrijarhalnog nasleđa, pa tome u prilog uloga i položaj žene u društvu, ima i dalje obrise krive slike. Tu krivu sliku, kroz istoriju, heroine istorije naše države i istorije Novog Sada pokušale su da isprave svojom ulogom u društvu. Zasluge tih žena utkanih u goblen istorije žena Novog Sada, predstavile su naše savremenice digitalizovanom zbirkom ŽeNSki muzej u Novom Sadu, koja sadrži biografije znamenitih žena našeg grada i ima za cilj da javnosti predstavi istoriju ženske kulture.
“ŽeNSki muzej je odgovor na odnos institucija prema ženskom stvaralaštvu, diskriminatorne udžbenike, enciklopedije, školske programe, nevidljivost unutar kulturnog nasleđa i istorije.”
ŽeNSki muzej u Novom Sadu nas podstiče da ne zaboravimo ko smo bile, te ko smo u sadašnjosti, da se ne preispitujemo o svrsishodnosti naše egzistencije i da se ne brinemo za budućnost, jer nam je utkana u gene hrabrost, odlučnost i smelost heroina prošlosti, ŽENA, koje su se borile za našu bolju budućnost i ostavile nam zadatak, da iskrojimo još sjajniju budućnost za naše potomke ženskog roda.
Autorka: Branka Radaković
Realizaciju projekta „Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth“ realizuje udruženje „Poslovi za mlade“ koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2021. godini.