Ženski pancir NOB-a
Ako ste se ikada zapitali ko je žena čije ime nosi jedna od novosadskih ulica, osnovna škola, ali i akademsko kulturno-umetničko društvo, odgovor se nalazi ispred vas.
Drugi svetski rat iznedrio je brojne žene koje su svoju mladost poklonile borbi za oslobođenje Jugoslavije od okupatora. Takva je bila Sonja Marinković, čija je želja da se suprotstavi fašističkoj agendi bila veća od bilo kakvog straha.
Rođena je 1916. godine u Striježevici, u Hrvatskoj, kao Sofija Marinković, a zbog očevog posla, čitava porodica se nekoliko puta selila. Tako je Sonja osnovnu školu pohađala u Somboru, da bi se potom preselila u Novi Sad u kojem je nastavila školovanje. Pošto je bila veliki zaljubljenik u prirodu, upisuje Poljoprivredno-šumarski fakultet u Zemunu.
Njen angažman u studentskim organizacijama i pokretima vezuje se za drugu godinu studija, kada postaje članica Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ), a nakon nekoliko godina priključuje se Komunističkoj partiji Jugoslavije (KPJ). Predanost višem cilju pomogla joj je da se visoko kotira u aktivističkim krugovima, pa je bila postavljana na različite funkcije. Pred kraj studija, bila je potpredsednica Udruženja studentkinja, članica Predstavništva Akcionog odbora stručnih studentskih udruženja, sekretarka Mesnog komiteta SKOJ-a u Vojvodini, i članica Pokrajinskog biroa partije. Pored toga, učestvovala je na Svetskom omladinskom kongresu održanom u Parizu 1937. godine, kao članica jugoslovenske delegacije.
Po diplomiranju, dobila je zvanje inženjera agronomije, kao i zaposlenje u Poljoprivrednoj oglednoj stanici u Novom Sadu, na odeljenju za semenarstvo. U našem gradu takođe je imala istaknute funkcije, pa je tako bila predsednica omladinske sekcije u Ženskom pokretu, sekretarka Ženskog pokreta i rukovoditeljka komisije za žene pri Pokrajinskom komitetu KPJ, a na teritoriji Vojvodine učestvovala je u osnivanju i rukovođenju ženskih i humanitarnih organizacija. Bila je i organizatorka čitalačkih grupa, savetovališta za žene, kurseva za opismenjavanje i drugih obuka, zatim ženske sekcije radničkih sindikata, traženja posla za nezaposlene i dr.
Nekoliko puta je bila hapšena zbog svog delovanja tokom rata i zlostavljana ne bi li priznala povezanost sa komunističkom organizacijom i njenim aktivnostima. Godine 1941., na putu iz Pančeva za Beograd, ponovo je uhapšena, a policija je po nalogu pretresla njenu kuću u kojoj je pronađen propagandni materijal namenjen Nemcima koji su bili zainteresovani da se pridruže NOB-u. Iz Pančeva je premeštena u Zrenjanin, na čijem je groblju streljana zajedno sa drugim partizanima.
Posthumno je proglašena za narodnog heroja, a jedna rečenica i danas odzvanja kada pričamo o Sonji Marinković: ,,Pucajte, ovo su komunističke grudi!’’
Autorka: Aleksandra Jovanović
Realizaciju projekta “Afirmacija interkulturalne ženske istorije na Info4Youth” realizuje udruženje “Poslovi za mlade” koji je podržala Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada u 2022. godini.