Značaj neformalnog obrazovanja
Nezaposlenost se može posmatrati kao poseban oblik neuključenosti pojedinca u društveni život. Iz tog razloga, neformalno obrazovanje ima višestruko važnu ulogu. Neformalno obrazovanje nema veze sa utvrđenim obrazovnim programom, kao ni zakonskim obavezama, te nije obavezno.
Pod neformalnim obrazovanjem se najčešće podrazumevaju različite vrste praktičnog usvajanja znanja tokom neodređenih vremenskih perioda. Bilo kakav rad u realnom poslovnom okruženju ili stručna praksa takođe se smatraju kao neformalni vid obrazovanja. To su učenje bez nadzora, treninzi, obuke, radionice, seminari, letnje škole i tome slično.
Neformalno obrazovanje se primenjuje svugde i uvek, dok je na vama da iskoristite sve njegove benefite. Danas je njegova važnost neprikosnovena, jer može značajno da utiče na vašu radnu biografiju ukoliko nemate radnog iskustva. Pod tim se podrazumevaju znanja, veštine i sposobnosti koje ćete napisati u vašem CV-ju. Kada je reč o obrazovnom sistemu u Srbiji, dolazi se do činjenice da vrlo često formalno obrazovanje ne zadovoljava sve potrebe radnih mesta na koje diplomci konkurišu i odlaze nakon završetka fakulteta ili srednje škole. Velikom broju njih nedostaje praktično iskustvo, dodatna znanja i veštine koje se stiču upravo iz neformalnog obrazovanja.
Ukoliko su vaša interesovanja usmerena ka informacionim tehnologijama, stranim jezicima, projektnom menadžmentu i svim tzv „novim“ zanimanjima, trebalo bi da se fikusirate i obratite pažnju na veoma veliki broj opcija neformalnog obrazovanja u ovim oblastima. Zahvaljujući napretku tehnologija danas imamo mogućnost da učimo bilo kada i u bilo koje vreme putem brojnih platformi.
Autorka: Vanja Urošev
Ovaj autorski tekst nastao je kao rezultat projekta Informisanje i edukacija na temu povećanja zapošljivosti mladih II koji realizuje Omladinska mreža Novi Sad, uz pokroviteljstvo Omladinskog saveza udruženja “OPENS” i Kancelarije za mlade Novi Sad u saradnji sa INFO4Youth platformom.